Ruch po okręgu - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Ruch po okręgu

Kinematyka
Jeżeli torem ruchu jest okrąg, to możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z ruchem po okręgu.
Prędkość w ruchu po okręgu przedstawiamy wzorem:

W ruchu po okręgu występują siły dośrodkowa i odśrodkowa (to dwa spojrzenia na to samo zjawisko).
Wzory na siłę dośrodkową i odśrodkową są identyczne:

gdzie:

• m-masa ciała,
  • V-prędkość jgo ruchu,
  • r-promień toru (promień okręgu po którym porusza się ciało).

Wartość siły dośrodkowej i odśrodkowej jest taka sama, kierunek taki sam, ale inny jest ich zwrot i inna interpretacja.
Siła dośrodkowa to siła którą trzeba przyłożyć, aby ciało krążyło lub zakręcało. Bez takiej siły ciało poruszałoby się po linii prostej, zgodnie z I zasadą dynamiki Newtona.
Siła odśrodkowa to siła którą człowiek odczuwa przebywając w zakręcającym samochodzie. Czujemy, że "wyrzuca nas" ona na zewnątrz. Siła odśrodkowa należy do pozornych (sił bezwładności) - nie odczuwa jej nikt kto spoczywa lub porusza się ruchem jednostajnym po linii prostej.
Siła dośrodkowa jest skierowana od ciała do środka okręgu, po którym się porusza ciało, a siła odśrodkowa ma ten sam kierunek (wzdłuż promienia), ale skierowana jest przeciwnie - na zewnątrz.