Pole elektrostatyczne - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Fizyka ABC ucznia gimnazjum

21.06.2019r Koniec roku szkolnego

Do końca roku szkolnego pozostało....

Fizyka ABC ucznia gimnazjum
Przejdź do treści

Pole elektrostatyczne

Elektrostatyka

Wokół ciał naładowanych rozciąga sie pole elektrostatyczne.
Pole elektrostatyczne słabnie w miarę jak oddalamy się od ciała naładowanego. Jak bardzo slabnie wynika z prawa Culomba.

Linie sił pola elektrycznego wychodza z ładunków dodatnich i wchodzą do ładunków ujemnych.
Linie sił pola elektrycznego są to takie linie, że styczne do nich w każdym punkcie pokrywają się z kierunkiem wektora siły dzialającego na ładunek próbny +q umieszczony w tym punkcie.Pole elektrostatyczne w danym punkcie opisuje się, podając potencjał pola albo natężenie pola.


Potencjał wiążę się z energią potencjalną ładunku umieszczonego w polu.
Pole elektrostatyczne w każdym punkcie ma jakiś potencjał. Potencjał może być liczbą dodatnią lub ujemną. Potrncjał oznaczamy grecką literą fi (dużą lub małą ) albo literą V.

Napięcie eletryczne to różnica dwóch potencjałów między dwoma punktami.Potencjał wyrażamy w woltach, 1V.
W baterii eletrycznej może być najwyżej kilka woltów, domowej sieci elektrycznej około 230V a w linii wysokiego napięcia wiele tysięcy woltów.

Natężenie pola elektrycznego kojarzy się z siłą działającą na ładunki.

Natężenie pola elektrycznego wyraża się w woltach na metr albo inaczej w niutonach na kulomb.1V/m=1N/C.
Natężenie pola elektrycznego to wektor. Siły działające na ładunki działają właśnie w kierunku tego wektora. Od natężenia pola elektrycznego zależą takie zjawiska jak: elektryzowanie się ciał i powstawanie iskry elektrycznej.

By przesunąć ładunek w polu elektrycznym należy wykonać pracę:Im większy ładunek i większe napięcie między dwoma punktami, między którymi ten ładunek przesuwamy, tym większą wykonujemy pracę. Możemy również przekształcić powyższy wzór i zamiast wartości napięcia uwzględnić różnicę potencjałów między dwoma punktami.Siłę jaka oddziaływuje między dwoma ładunkami opisuje wzór Culomba.Kondensatrory to urządzenia które gromadzą ładunki elektryczne.W kondensatorze obok siebie są zgromadzone w równej ilości ładunki dodatnie i ujemne. Najprostszy kondensator składa sie z dwóch okładek i materiału izolacyjnego znajdującego się między nimi. Kondensator gromadzi ładunek wtedy gdy jest podłączony do źródła napięcia. Przy danym napięciu jeden kondensator może zgromadzić niewiele ładunku a inny bardzo dużo. To wszystko zależy od jego pojemności. Kondensatory można łączyć szeregowo lub równolegle.
COPYRIGHT © FIZYKA W GIMNAZJUM
Wróć do spisu treści