Inne rodzaje energii - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Inne rodzaje energii

Energia

Energia mechaniczna jest sumą energii kinetycznej i energii potencjalnej.

Rzut pionowy i wahadło to przykłady układów w których energia mechaniczna jest stała w czasie:

W takich wypadkach każdy wzrost energii kinetycznej odbywa się kosztem zmniejszenia energii potencjalnej, tak aby suma pozostała niezmieniona. Podobnie jeśli enargia mechaniczna jest stała, a energia kinetyczna maleje, to musi rosnąć energia potencjalna.

Ciała mają również energię wewnętrzną. Energia wewnętrzna ma związek z chaotycznym ruchem cząstek i temperatury.

Na energię wewnętrzną składa się suma energii kinetycznej chaotycznie poruszających się cząstek ciała oraz energii potencjalnej wynikającej z oddziaływań międzycząsteczkowych. Ważne, że chodzi o ruch chaotyczny. Ruch uporządkowany( np: postępowy ruch ciała jako całości) to byłaby energia kinetyczna ciała, a nie jego energia wewnętrzna. Wzrost energi wewnętrznej ciała obiawia się wzrostem jego temperatury.

Energię wewnętrzną ciała można zwiększyć na dwa sposoby: wykonując nad nim pracę albo przekazując mu ciepło.

I zasada termodynamiki

Jeśli sprężymy powietrze to zwiększymy zasób jego energii wewnętrznej. Gdy będziemy je potem rozprężać to będziemy energię odzyskiwać.
Jeśli energia wewnętrzna maleje , to znaczy, że ciało oddało ciepło, albo wykonało pracę.
Energię gorącej pary wodnej można zmniejszyć studząc ją, ale można ją zminiejszyć również zmuszając parę do wykoania pracy ( w maszynie parowej).
Jeśli ciało nie ma możliwości wykonania pracy, ani oddania ciepła, to nie może zmienić swojej energii wewnętrznej.