Fale elektromagnetyczne - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Fale elektromagnetyczne

Zjawiska falowe

FALE ELEKTROMAGNETYCZNE

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego.

Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i odwrotnie zmienne pole elektryczne jest źródłem zmiennego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna). Pola te wzajemnie sie podtrzymują i przemieszczają w przestrzeni, tworząc falę elektromagnetyczną.

Jednym z rodzajów fal elektromagnetycznych jest światło.

Ze względu na długość fali lub częstotliwość wyróżnia się zakresy fal elektromagnetycznych.

Fale radiowe mają długość wielu metrów, a nawet wielu kilometrów a częstotliwości poniżej 1GHz. Są używane w komunikacji radiowej i do przesyłania sygnałów telewizyjnych. Dzielą się na zakresy (fale długie, średnie, krótkie i ultrakrótkie). Mają one małą energię i dla organizmu człowieka są nieszkodliwe.

Mikrofale mają długość fali od 1 mm do 30 cm i częstotliwość powyżej 1GHz. Są używane w radarach, telewizji satelitarnej, telefonach komórkowych. Są też stosowane w kuchenkach mikrofalowych, gdyż woda je pochłania a przy tym się rozgrzewa (tkanki żywe wystawione na działanie mikrofal również się rozgrzewają).

Podczerwień to inaczej promieniowanie cieplne. Takie fale wysyła każde rozgrzane ciało. Długość tych fal jest z zakresu między światłem widzialnym a mikrofalami.

Światło widzialne to fale z zakresu:

Tylko takie fale są widziane przez oko ludzkie (jako różne barwy). Światło widzialne wysyłają silnie rozgrzane ciała (Słońce, płomień), a także lampy działające na innej zasadzie ( np: jarzeniówki) oraz pewne elementy elektroniczne (np. diody świecące).

Nadfiolet (promieniowanie nadfioletowe) ma długość od 10 do 400 nm. Powoduje opaleniznę, a także uszkodzenia DNA (mutacje). Nadfiolet pochodzi od Słońca i specjalnych lamp (np: kwarcówki).

Promieniowanie rentgenowskie (promienie X) mają długość fali tego samego rzędu, co atomy (0,01-10 nm). Dobrze przenikają przez materię, są stosowane w aparatach do prześwietleń w medycynie i technice. Mają dużą energię i dla komórek żywych są szkodliwe.