Fale elektromagnetyczne - Fizyka w gimnazjum wzory,teoria,definiecje,zasady

Fizyka ABC ucznia gimnazjum

21.06.2019r Koniec roku szkolnego

Do końca roku szkolnego pozostało....

Fizyka ABC ucznia gimnazjum
Przejdź do treści

Fale elektromagnetyczne

Zjawiska falowe

FALE ELEKTROMAGNETYCZNE

Fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektrycznego i magnetycznego.

Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i odwrotnie zmienne pole elektryczne jest źródłem zmiennego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna). Pola te wzajemnie sie podtrzymują i przemieszczają w przestrzeni, tworząc falę elektromagnetyczną.

Jednym z rodzajów fal elektromagnetycznych jest światło.

Ze względu na długość fali lub częstotliwość wyróżnia się zakresy fal elektromagnetycznych.

Fale radiowe mają długość wielu metrów, a nawet wielu kilometrów a częstotliwości poniżej 1GHz. Są używane w komunikacji radiowej i do przesyłania sygnałów telewizyjnych. Dzielą się na zakresy (fale długie, średnie, krótkie i ultrakrótkie). Mają one małą energię i dla organizmu człowieka są nieszkodliwe.

Mikrofale mają długość fali od 1 mm do 30 cm i częstotliwość powyżej 1GHz. Są używane w radarach, telewizji satelitarnej, telefonach komórkowych. Są też stosowane w kuchenkach mikrofalowych, gdyż woda je pochłania a przy tym się rozgrzewa (tkanki żywe wystawione na działanie mikrofal również się rozgrzewają).

Podczerwień to inaczej promieniowanie cieplne. Takie fale wysyła każde rozgrzane ciało. Długość tych fal jest z zakresu między światłem widzialnym a mikrofalami.Światło widzialne to fale z zakresu:
Tylko takie fale są widziane przez oko ludzkie (jako różne barwy). Światło widzialne wysyłają silnie rozgrzane ciała (Słońce, płomień), a także lampy działające na innej zasadzie ( np: jarzeniówki) oraz pewne elementy elektroniczne (np. diody świecące).

Nadfiolet (promieniowanie nadfioletowe) ma długość od 10 do 400 nm. Powoduje opaleniznę, a także uszkodzenia DNA (mutacje). Nadfiolet pochodzi od Słońca i specjalnych lamp (np: kwarcówki).

Promieniowanie rentgenowskie (promienie X) mają długość fali tego samego rzędu, co atomy (0,01-10 nm). Dobrze przenikają przez materię, są stosowane w aparatach do prześwietleń w medycynie i technice. Mają dużą energię i dla komórek żywych są szkodliwe.

COPYRIGHT © FIZYKA W GIMNAZJUM
Wróć do spisu treści